Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας 2017: Πολυνίκης ο ΙΣΤ.Ο.Σ

0

Τη σοβαρή και υπεύθυνη δουλειά που γίνεται, τις δυνατότητες τους, αλλά και τις προβλέψεις της διοίκησης επιβεβαίωσαν οι αθλητές του Ιστιοπλοϊκού Ομίλου Σικυωνίων στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Νοτιοδυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων 2017.

Οι αριθμοί δείχνουν την αλήθεια και το μέγεθος της επιτυχίας.

Δεκαπέντε (15) όμιλοι της περιφέρειας και 127 αθλητές πήραν μέρος στο τριήμερο πρωτάθλημα του 2017, για σκάφη Optimist και Laser 4,7. Από τις 6 κατηγορίες αθλητών τα παιδιά του ΙΣΤ.Ο.Σ. πήραν την πρώτη θέση στις 4 από αυτές.

Μετά από 9 κούρσες Πρωταθλητής Περιφέρειας στα Optimist αναδείχθηκε, με διαφορά, ο 11χρονος Γιώργος Γκιζαριώτης, που χάρισε στον Όμιλό μας τρία κύπελλα, του Πρωταθλητή, του 1ου στην κατάταξη αγοριών και του 1ου στην κατάταξη των 11χρονων. Στην κατηγορία των Optimist κοριτσιών ο Ιστ.Ο.Σ. ήταν και πάλι στο πρώτο σκαλί του βάθρου, με την Δήμητρα Κοκιούση, που στον τελευταίο της αγώνα με Optimist και πριν αφιερωθεί ολοκληρωτικά στη κατηγορία των 420, πήρε μια ακόμα πρωτιά και απέδειξε ότι η μέχρι τώρα πορεία της μόνο τυχαία δεν ήταν. Καθοριστικός παράγοντας στην κατάταξη των Γιώργου Λυμπερόπουλου, του Γιώργου Στριμμένου και του Χρήστου Πιτσαδιώτη, ήταν ο συνδυασμός της έντασης του ανέμου και της σωματοδομής τους. Στις κούρσες με ισχυρό αέρα ήταν μέσα στη δεκάδα, όμως αυτές δυστυχώς ήταν πολύ λίγες, και έτσι τελικά δεν κατάφεραν να προσφέρουν στον Όμιλο ακόμα περισσότερα κύπελλα και βαθμούς.

Μια ακόμα πρώτη θέση προσέφερε στον Ιστιοπλοϊκό Όμιλο Σικυωνίων και η Ματίνα Τσαπάρα, που άφησε για λίγο την προπόνηση με το 420 για να τρέξει στην κατηγορία Laser 4,7. Και δικαιώθηκε με την πρώτη θέση, στα κορίτσια, που κατέλαβε στον πρώτο της αγώνα με τέτοιο σκάφος. Εξαιρετική και η Άννα Μαρία Βασιλείου, που μέχρι τη τελευταία κούρσα διεκδικούσε την τρίτη θέση στην ίδια κατηγορία, για να τερματίσει τελικά τέταρτη. Στα Laser αγοριών, στην πιο ώριμη και πολλά υποσχόμενη εμφάνισή του σε τόσο δύσκολους αγώνες εμφάνισή του, ο Χρήστος Πανταζής κατέλαβε την 9η θέση.

Για την ιστορία, τη δεύτερη θέση στη γενική και στα αγόρια των Optimist πήρε ένας ακόμα αθλητής από την Κορινθία, ο Παναγιώτης Σπανός από τον Ν.Ο. Άσσου, αποδεικνύοντας ότι η συνεργασία των δύο ομίλων της βορειοανατολικής γωνιάς του Κορινθιακού μπορεί να προσφέρει ακόμα μεγαλύτερες διακρίσεις τόσο στους ίδιους όσο και στους Ομίλους τους αλλά και τις τοπικές κοινωνίες.
Δημοσίευση: Μαρτίου 06, 2017

0 Σχόλια για την ανάρτηση: "Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ιστιοπλοΐας 2017: Πολυνίκης ο ΙΣΤ.Ο.Σ"

Όποιος πιστεύει ότι θίγεται από κάποια ανάρτηση ή θέλει να απαντήσει αρκεί ένα απλό mail στο parakato.blog@gmail.com να μας στείλει την άποψή του για δημοσίευση ή επανόρθωση. Οι αναρτήσεις αφορούν αποκλειστικά πρόσωπα και καταστάσεις με δημόσιο χαρακτήρα και δεν αναφέρονται στην προσωπική ζωή κανενός που σεβόμαστε απολύτως. Δεν έχουμε προηγούμενα με κανέναν, δεν κρατάμε επόμενα για κανέναν.

Τα θέματα των αναρτήσεων δεν εκφράζουν απαραίτητα και τις απόψεις των διαχειριστών και των συντακτών του ιστολογίου μας. Τα σχόλια εκφράζουν τις απόψεις των σχολιαστών και μόνο αυτών.

Σχόλια που περιέχουν ύβρεις ή απρεπείς χαρακτηρισμούς διαγράφονται κατά τον έλεγχο από την ομάδα διαχείρισης. Ευχαριστούμε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Copyright © 2010 | ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | Converted by: Parakato administrator