Ο Παμβοχαϊκός με 3-2 έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού

0

Κάνοντας την καλύτερη εφετινή εμφάνιση, με όπλο το τζαμπ φλοτ σερβίς και πρωταγωνιστές τους Πελεκούδα, Πέτι ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-2 τον Παναθηναϊκό και πήρε πολύτιμο δίποντο σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Ο Παναθηναϊκός πριν από τρεις εβδομάδες στο ίδιο γήπεδο είχε πάρει νίκη με 3-2 σετ και μαζί την πρόκριση για το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς». Αυτή τη φορά παρότι προηγήθηκε με 1-0 σετ είχε πρόβλημα στην υποδοχή και γνώρισε την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα από τον μαχητικό Παμβοχαϊκό που πίεσε στο σερβίς και μπλόκαρε τα ατού του τριφλλιού. Ανέτοιμος ήταν αγωνιστικά ο Μελγκαρέχο που αγωνίστηκε μετά από 20ημερη αποθεραπεία στους κοιλιακούς. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με ωραίες φάσεις, δυνατά σερβίς και ανατροπές στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και με τα σερβίς του Μαρούλη πήρε προβάδισμα 4-0 το οποίο και διατήρησε μέχρι το 15-11. Ένας άσσος του Μεργκαρέχο και κόντρα επίθεση του Γκονζάλες έγινε το 21-14 και κρίθηκε το σετ για το τριφύλλι.

Το καθοριστικό 2ο σετ

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 2ο σετ όπου ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα 10-8, ο Παναθηναϊκός απάντησε με 13-12 και από εκεί και πέρα έγιναν τεράστιες μάχες στο φιλέ. Ο Παμβοχαϊκός γύρισε σε τζαμπ φλοτ σέρβις δυσκολεύοντας την υποδοχή του Παναθηναϊκού. Η μεγαλύτερη επιτυχία των γηπεδούχων ήταν ότι μπλόκαραν την αργή ανάπτυξη του Παναθηναϊκού από τα άκρα βγήκαν μπροστά 22-20. Με σερί 3-0 που προήλθε από δύο μπλοκ (Μελγκαρέχο και Γκονζάλες) ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά 23-22. Ο Πέτι με επίθεση και με άσσο πέρασε πάλι μπροστά 24-23, ο Παμβοχαϊκός κράτησε το προβάδισμα με 25-24 και 26-25 και το σετ κρίθηκε με άουτ επίθεση του Τσίροβιτς και άσσο του Μπατατζίμ (28-26).

Από τη στιγμή που ισοφάρισε ο Παμβοχαϊκός απέκτησε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και με καθοριστικά μπλοκ ξέφυγε 17-13 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 2-1 σετ.

Η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε στο 4ο σετ όπου μάζεψε την υποδοχή του και με σερί 3-0 (άουτ του Τζελάτι, άσσο του Ρανγκέλ και επίθεση του Γκονζάλες) ξέφυγε με 16-11 και οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Η ανωτερότητα και το λάθος

Στο 5ο σετ ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα 1-2 πόντων από την αρχή, ενώ στο 8-6 δόθηκε «άουτ» κανονικό μπλοκ άουτ του Γκονζάλες προκαλώντας την αντίδραση του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Το σκορ έγινε 9-6 κι εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς ο Παμβοχαϊκός με καλύτερες τοποθετήσεις στο φιλέ και λίγα λάθη κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τον Κώστα Δεληκώστα και τους παίκτες του.

5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-9, 15-10

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (18-25, 28-26, 25-19, 20-25, 15-10) σε 132'

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 6 (4/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκράχαμ 13 (10/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέτι 17 (13/21 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ - 34% άριστες), Πελεκούδας 14 (7/16 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τζελάτι 7 (6/24 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 14 (13/30 επ, 1 άσσος, 61% υπ - 33% άριστες) / Τσαδήμας (λ, 53% υπ - 34% άριστες), Αγγελόπουλος, Γεωργίου, Παπάζογλου, Ιωαννίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (1/2 επ), Μελγκαρέχο 16 (12/28 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 44% υπ - 16% άριστες), Τσίροβιτς 10 (9/22 επ, 1 άσσος, 54% υπ - 26% άριστες), Γκονζάλεζ 28 (26/48 επ, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ, 1 άσσος), Πανταλέων 4 (2/4 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 42% υπ - 17% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ), Δημητριάδης, Μπέλος, Ανδρεόπουλος.

O προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Ηταν καλή νίκη απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο. Συνεχίζουμε να δουλεύουμε. Αυτή η νίκη τονώνει την ψυχολογία μας και επιβεβαιώνει πως είμαστε στο σωστό δρόμο. Συνεχίζουμε ταπεινά, χωρίς μεγάλα λόγια. Μετά την απώλεια του 1ου σετ είδαμε πως ο Παναθηναϊκός είχε πρόβλημα στην υποδοχή του στο τζαμπ φλοτ σερβίς και γυρίσαμε την τακτική μας. Αυτό ήταν και το κλειδί της νίκης. Νικήσαμε μία ομάδα που όταν βρει το ρυθμό της θα διεκδικήσει στα ίσια τον τίτλο από τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Δεν κάναμε καλή εμφάνιση. Ήταν φανερό πως τα παιδιά που προέρχονταν από τραυματισμούς (Μελγκαρέχο, Γκονζάλες) κουράστηκαν γρήγορα. Επίσης όταν ο Παμβοχαϊκός άλλαξε την τακτική στο σερβίς του αργήσαμε να προσαρμοστούμε. Δε μπορέσαμε να το αντιμετωπίσουμε. Για να βρούμε αντίδοτο χάσαμε δύο σετ. Δεν βγάλαμε υποδοχή ψηλά με δάκτυλα και όταν καταφέραμε να το κάνουμε πήραμε το 4ο σετ και ηρεμήσαμε το παιχνίδι μας. Έγινε λάθος στο 8-6 του 5ου σετ από τους διαιτητές αλλά και οι διαιτητές θα κάνουν λάθος. Σιγουρα όταν το 8-7 γίνεται 9-6 παίζει το ρόλο του αλλά δεν στεκόμαστε εδώ. Προχωράμε».
Δημοσίευση: Νοεμβρίου 08, 2016

0 Σχόλια για την ανάρτηση: "Ο Παμβοχαϊκός με 3-2 έσπασε το αήττητο του Παναθηναϊκού"

Όποιος πιστεύει ότι θίγεται από κάποια ανάρτηση ή θέλει να απαντήσει αρκεί ένα απλό mail στο parakato.blog@gmail.com να μας στείλει την άποψή του για δημοσίευση ή επανόρθωση. Οι αναρτήσεις αφορούν αποκλειστικά πρόσωπα και καταστάσεις με δημόσιο χαρακτήρα και δεν αναφέρονται στην προσωπική ζωή κανενός που σεβόμαστε απολύτως. Δεν έχουμε προηγούμενα με κανέναν, δεν κρατάμε επόμενα για κανέναν.

Τα θέματα των αναρτήσεων δεν εκφράζουν απαραίτητα και τις απόψεις των διαχειριστών και των συντακτών του ιστολογίου μας. Τα σχόλια εκφράζουν τις απόψεις των σχολιαστών και μόνο αυτών.

Σχόλια που περιέχουν ύβρεις ή απρεπείς χαρακτηρισμούς διαγράφονται κατά τον έλεγχο από την ομάδα διαχείρισης. Ευχαριστούμε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Copyright © 2010 | ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | Converted by: Parakato administrator