ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ: Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό.

0

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό στο ντέρμπι που έγινε στο κατάμεστο «Δ.Βικέλας» για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα», (αλλά την δεύτερη ουσιαστικά αγωνιστική ) σε ένα αγώνα πάντως όπου η ομάδα μας για άλλη μια φορά έδειξε τα βασικά της χαρακτηριστικά ,πάθος , αγωνιστικότητα ,θέληση για την νίκη και εβαλέ δύσκολα στον γηπεδούχο Φοίνικα.

Με πρώτο «μπόμπερ» τον Τόμισλαβ Ντόκιτς (στο παρελθόν φόρεσε τη φανέλα του Παμβοχαϊκού) που σημείωσε 29 πόντους εκ των οποίων 6 άσσοι, ο Φοίνικας Σύρου πήρε το πολύτιμο τρίποντο και συνεχίζει χωρίς απώλειες μετά τις δύο αγωνιστικές που έχουν παιχτεί μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα. Ο αγώνας ήταν νευρικός και οι δύο ομάδες συναγωνίστηκαν στα λάθη, όμως , ο Φοίνικας ήταν αποτελεσματικός στα τελειώματα των σετ παρότι κυνηγούσε στο σκορ τον Παμβοχαϊκό.

Η ομάδα του Βραχατίου είχε πρόβλημα στην υποδοχή και δε μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το προβάδισμα που είχε με 21-20 τόσο στο 1ο όσο και στο 3ο σετ. Συγκεκριμένα στο 1ο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν μπροστά 23-21, 24-22 αλλά ο Φοίνικας επικράτησε. Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός είχε τρία σετ μπολ αλλά και πάλι ο Φοίνικας με αποτελεσματικό σέρβις κατάφεραν να γυρίσουν τον αγώνα και να επικρατήσουν.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε από τον Φοίνικα και ο Χαραλαμπίδης στο μπλοκ αλλά και ο Καντγουελ με τον Λάππα (μπήκε στο 2ο σετ στη θέση του Παπαδόπουλου) και μαζί με τον πρώην λίμπερο του Παμβοχαϊκού Δημήτρη Ζήση κράτησαν την υποδοχή σε κρίσιμα σημεία.

Ο Παμβοχαϊκός που γνώρισε την πρώτη του ήττα στην πρώτη έξοδο μακριά από το Βραχάτι , είχε πρώτους σκόρερ τους Κάιο, Ροντρίγκο αλλά υστέρησε σε σερβίς και μπλοκ.

Διαιτητές: Γεροθοδωρος – Νικολόπουλος.

Διακύμανση

1ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 28-26
2ο σετ: 5-8, 11-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 31-29
4ο σετ: 8-6, 16-15, 21-18, 25-21

* Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 8 άσσους 53 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 57 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (28-26, 18-25, 31-29, 25-21)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 11 (6/9 επ, 5 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (4/7 επ, 2 μπλοκ, Πάρις 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 18 (15/30 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ , 53% υπ - 33 % άριστες), Ντόκιτς 29 (20/49 επ, 6 άσσοι, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 0 (0/3 επ) / Ζήσης (λ, 64% υπ -39% άριστες), Ηλίας, Μουρούτης, Λάππας 8 (6/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ -17% άριστες).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (άσσος), Γκρόνβελντ 10 (9/19 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ - 38% άριστες), Βαν Ντόρν 12 (5/8 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο 19 (17/37 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 31% υπ -8% άριστες), Πελεκούδας 8 (5/9 επ, 3 μπλοκ), Κάιο 22 (21/48 επ, 1 άσσος) / Εφραιμίδης (λ, 67% υπ -44% άριστες), Βαρδής (λ), Γεωργίου, Παπαδόπουλος 1 (μπλοκ), Ωρολογάς.

Ο προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε:
«Δώσαμε έναν ακόμα πολύ δύσκολο αγώνα μετά από ένα εξαντλητικό ταξίδι σε Πάτρα και Αντβέρπ. Κάναμε σωστή διαχείριση δυνάμεων και όλοι οι παίκτες έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους. Ο Παμβοχαϊκός έχει πολύ δυνατή ομάδα και δυσκολευτήκαμε πολύ. Προς το τέλος των σετ κάναμε τις σωστές επιλογές και με τη βοήθεια και του κόσμου κρατήσαμε υποδοχή, μπλοκ και επίθεση και κυρίως πιέσαμε στο σερβίς. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το αποτελέσμα. Συνεχίζουμε μέσα σε δύσκολη περίοδο που υπάρχει πολύ πίεση».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Γιώργος Χριστόπουλος είπε:
«Μείναμε με την πίκρα που δεν καταφέραμε να πάρουμε βαθμό ή και βαθμούς σε αυτόν τον αγώνα. Τουλάχιστον δικαιούμασταν να παίξουμε τάι μπρέικ. Κρατούσαμε στον έλεγχο μας το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και όταν έπρεπε να τελειώσουμε τις καθοριστικές φάσεις δεν το κάναμε . Είναι από τα ματς που οι προπονητές λένε "αυτοκτονήσαμε" αν και δεν μου αρέσει η έκφραση. Η ομάδα μου δείχνει πως έχει δυνατότητες. Κρατάμε την ψυχραιμία μας και συνεχίζουμε για να βελτιώσουμε τα λάθη μας. Η διαιτησία ήταν άριστη αλλά έγινε ένα καθοριστικό λάθος στο σετ μπολ που είχαμε στο 27-26. Δεν ευθύνεται βέβαια η διαιτησία αλλά τα δικά μας λάθη. Συνεχίζουμε...».
Δημοσίευση: Νοεμβρίου 09, 2015

0 Σχόλια για την ανάρτηση: "ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ: Έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό. "

Όποιος πιστεύει ότι θίγεται από κάποια ανάρτηση ή θέλει να απαντήσει αρκεί ένα απλό mail στο parakato.blog@gmail.com να μας στείλει την άποψή του για δημοσίευση ή επανόρθωση. Οι αναρτήσεις αφορούν αποκλειστικά πρόσωπα και καταστάσεις με δημόσιο χαρακτήρα και δεν αναφέρονται στην προσωπική ζωή κανενός που σεβόμαστε απολύτως. Δεν έχουμε προηγούμενα με κανέναν, δεν κρατάμε επόμενα για κανέναν.

Τα θέματα των αναρτήσεων δεν εκφράζουν απαραίτητα και τις απόψεις των διαχειριστών και των συντακτών του ιστολογίου μας. Τα σχόλια εκφράζουν τις απόψεις των σχολιαστών και μόνο αυτών.

Σχόλια που περιέχουν ύβρεις ή απρεπείς χαρακτηρισμούς διαγράφονται κατά τον έλεγχο από την ομάδα διαχείρισης. Ευχαριστούμε.

ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ Copyright © 2010 | ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ | ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ | Converted by: Parakato administrator