![](http://koinonikianatoli.files.wordpress.com/2012/12/ceb5cf85cf84cf85cf87ceb9ceb1.jpg?w=300&h=170)
Ο πρώτος είναι μια ενδεχόμενη αντιπαράθεση των πολυτέκνων οικογενειών που χάνουν το επίδομά τους, με τις ολιγότεκνες (αλλά και πολύ περισσότερες) οικογένειες που θα ευνοηθούν από την νέα ρύθμιση. Μετά τους δημοσίους και μη υπαλλήλους, συνταξιούχους κλπ, για μια ακόμα φορά ελλοχεύει η απειλή ερίδων μεταξύ των Ελλήνων και ο αποπροσανατολισμός τους από τις πραγματικές αιτίες των προβλημάτων.
Ο δεύτερος κίνδυνος είναι η περαιτέρω εξαθλίωση της ελληνικής πολύτεκνης οικογένειας και κατά συνέπεια η ενίσχυση της υπογεννητικότητας. Ξεχνάμε δυστυχώς ότι τα πολυτεκνικά επιδόματα και φοροελαφρύνσεις δεν είναι κοινά κοινωνικά επιδόματα, αλλά δημογραφικά κίνητρα!
![](http://koinonikianatoli.files.wordpress.com/2012/12/population-control.jpg?w=618)
Το παράδοξο στην Ελλάδα είναι ότι, για μια ακόμα φορά, δεν υπάρχουν οργανωμένες αντιδράσεις από την πλειοψηφία του κόσμου και τα σωματεία, αφού δεν καίγεται το δικό τους δέντρο αλλά του γείτονα. Σε λίγο όμως που το οξυγόνο θα ελαττωθεί, θα αναρωτιώμαστε όλοι πού πήγε το δάσος.
Ας μην πέσουμε στην παγίδα του διαίρει και βασίλευε. Είναι σαφές ότι οδηγούμαστε προς σταδιακή μαζική εξόντωση, αλλά οπωσδήποτε με την δική μας συναίνεση και συνενοχή! Ας κοιτάξουμε λίγο πιο μακρυά και ας αρνηθούμε τα επιδόματα που μας δίδονται ως στάχτη στα μάτια. Θα πρέπει επιτέλους κάποια στιγμή να σταθούμε όλοι ενωμένοι, δημόσιοι και μη υπάλληλοι, πολύτεκνοι και μη, άνεργοι και εργαζόμενοι, χωρίς δισταγμό, αφού, σήμερα εσύ και αύριο εγώ, στο τέλος ὀλοι θα μοιραστούμε την ίδια φρικτή μοίρα ως Έλληνες και ως Ελλάδα.
Τα θέματα των αναρτήσεων δεν εκφράζουν απαραίτητα και τις απόψεις των διαχειριστών και των συντακτών του ιστολογίου μας. Τα σχόλια εκφράζουν τις απόψεις των σχολιαστών και μόνο αυτών.
Σχόλια που περιέχουν ύβρεις ή απρεπείς χαρακτηρισμούς διαγράφονται κατά τον έλεγχο από την ομάδα διαχείρισης. Ευχαριστούμε.